Prije pet godina Ujedinjeni narodi su usvojili i svijetu predstavili 17 ciljeva održivog razvoja sa željom da se oni postignu do 2030. godine. Hrvatska je kao jedna od članica UN-a aktivna u ostvarivanju ovih ciljeva od početka, a osnovano je i Nacionalno vijeće za održivi razvoj koje predlaže mjere, aktivnosti i prioritete te prati, analizira i koordinira njihovu provedbu.
Evo koji su to ciljevi:
- 1. Iskorjenjivanje siromaštva (iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima)
- 2. Iskorjenjivanje gladi (iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promovirati održivu poljoprivredu)
- 3. Zdravlje i dobrobit (osigurati zdrav život i promovirati blagostanje za ljude svih generacija)
- 4. Kvalitetno obrazovanje (osigurati uključivo i kvalitetno obrazovanje te promovirati mogućnosti cjeloživotnog učenja)
- 5. Rodna ravnopravnost (postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke)
- 6. Pitka voda i higijenski uvjeti (osigurati pristup pitkoj vodi za sve, održivo upravljati vodama te osigurati higijenske uvjete za sve)
- 7. Pristupačna i čista energija (osigurati pristup pouzdanoj, održivoj i suvremenoj energiji po pristupačnim cijenama za sve)
- 8. Dostojanstven rad i gospodarski rast (promovirati uključiv i održiv gospodarski rast, punu zaposlenost i dostojanstven rad za sve)
- 9. Industrija, inovacije i infrastruktura (izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovirati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost)
- 10. Smanjiti nejednakosti (smanjiti nejednakost unutar i između država)
- 11. Održivi gradovi i održive zajednice (učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
- 12. Odgovorna potrošnja i proizvodnja (osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje)
- 13. Odgovor na klimatske promjene (poduzeti hitne akcije u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih posljedice)
- 14. Život ispod vode (očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj)
- 15. Život na kopnu (zaštititi, uspostaviti i promovirati održivo korištenje kopnenih ekosustava, održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti degradaciju tla te spriječiti uništavanje biološke raznolikosti)
- 16. Mir, pravda i snažne institucije (promovirati miroljubiva i uključiva društva za održivi razvoj, osigurati pristup pravdi za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama)
- 17. Partnerstvo za ciljeve (ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj)
Radio Roža je radio zajednice (community radio) nastao iz želje i potrebe za praćenjem nezavisne kulturne scene i raznih kulturnih aktera u Rijeci, promocijom najrazličitijih (underground) žanrova, te ljubavi prema gramofonskim pločama.
Glavni urednik Radio Rože, Davor Popdankovski kaže:
"Iako je prošlo već 5 godina od predstavljanja ciljeva, postoji veliki broj građana koji još uvijek nije čuo za ciljeve održivog razvoja. Šteta, jer kad bi svaka osoba s jednom malom gestom pridonijela ostvarenju ovih ciljeva, svijet bi do 2030. godine bi puno, puno ljepše mjesto za život. S radijskom emisijom "17 bitnih!" želimo povećati svijest o postojanju održivih ciljeva i želimo potaknuti svakog slušatelja da se uključi u globalni pokret"
Emisiju "17 bitnih!" možete poslušati uživo na Radio Roži svakog utorka točno u podne , a propuštene epizode mogu se poslušati niže na linku.